Pěstování

MALÉ PACIBULKY
Vysazujeme po Hromnicích (2.2.) klasickým způsobem do kelímků v kořenové dny. Pěstujeme mimo vliv elektrických spotřebičů. Přesazujeme v květnu opět v kořenové dny.

VELKÉ PACIBULKY
Pacibulky velké jako hrášek a větší vysazujeme přímo na stanoviště. Na balkón je potřeba nádoba minimálně 40 cm vysoká a ne kovová. Na zahradu dáme dřevěnou ohrádku vysokou 40 – 60 cm. Obsahovat bude písek, na něj 10 cm slámy a 5 cm hlíny. Pacibulky sázíme asi 5 – 10 cm od sebe v řadách do 20 cm. Navrch ještě přijde 5 cm kvalitní hlíny.

JEDNOLETÉ ROSTLINY
Ohrada bude alespoň 1m vysoká a její obsah bude podobný jako u pacibulek. Sázíme vodorovně. Zahrneme 10 cm kvalitní hlínou. Z krčku vyroste nový kořen. Rostlina je liána, proto je třeba opora. Pokud je liána vedena šikmo nebo vodorovně, bude více pacibulek a méně kořenu.

KOŘENOVÉ KRČKY
Z dvouletých rostlin se uřízne 30 cm horní část a poté se sází. Spodní část je určena ke konzumaci a zde je také většina účinných látek. Tato část se kvůli kvalitě nedoporučuje sázet, ale v nouzi to možné je.
Kořenové krčky se pěstují jako jednoleté rostliny.

V současné době se přechází na pěstování v příkopech asi 80 cm širokých a 1m hlubokých, do kterých se dá geotextilie. Písek se navrší do úrovně terénu. Okolo je ohrada z prken asi 20 cm vysoká a v ní opět 10 cm sláma, 5 cm hlína, sadba a zase hlína. Je nutné mít kvalitní říční písek. Nedoporučuje se pěstování na úrovni terénu, protože čerstvé výhonky milují slimáci.
Nepěstujeme poblíž lilkovitých (paprika, rajčata apod.), které odebírají rostlinám energii.